Domowa Nauka Czytania

Domowa Nauka Czytania – 12-miesięczny program mentoringowy dla dzieci z dysleksją i ich rodziców

 

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak nauczyć dziecko czytania w domu?

Jeśli tak, to wiesz, że może to być trudne i czasochłonne. Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko czytania w domu, to roczny program on-line dla dziecka i rodzica może być dla Was idealnym rozwiązaniem!

Program mentoringowy on-line oferuje następujące korzyści:

✅20 godzin indywidualnej pracy z nauczycielem – terapeutą, który prowadzi Was krok po kroku przez wszystkie etapy nauki czytania dla dziecka z dysleksją;
✅ nauczanie w domu – nauka czytania w domu jest wygodna i skuteczna;
✅ zestawy materiałów edukacyjnych – program zawiera zestawy materiałów edukacyjnych, które są przystosowane do potrzeb Twojego dziecka;
✅ nielimitowany czasowo dostęp do kursów video z całą metodologią nauki czytania, korygowania dysgrafii oraz nauki koncentracji dla dziecka z dysleksją;
✅ Twoje dziecko będzie miało możliwość ćwiczenia czytania w bezpiecznym i przyjaznym środowisku, w terminach i godzinach dla Was dogodnych.


Co zawiera program i jak wygląda nasza wspólna praca?

1. Redukowanie dezorientacji

Skuteczna terapia dysleksji to przede wszystkim nauczenie dziecka i rodzica jak redukować zamęt i natłok myśli. Są one głównym powodem dezorientacji. Ta z kolei powoduje przekręcanie i zgadywanie słów, uniemożliwiając uczniowi zrozumienie tego, co czyta (obszerne informacje o tym zjawisku znajdziesz w książce „Dar Dysleksji” R. Davisa). W efekcie tych ćwiczeń dziecko zaczyna kontrolować czytany tekst, rozluźnia się i wycisza. Podczas pracy uczymy się jak oddychać, jak pracować z mięśniami i ciałem, aby utrzymać stan pozytywnego (rozluźnionego) skupienia podczas czytania.

2. Klejenie z plasteliny i nauka alfabetu przy pomocy wizualizacji

Dzięki temu ćwiczeniu wiele dzieci, które do tej pory myliły litery lub nie potrafiły ich zapamiętać, bardzo szybko się ich uczy. Szybkie kojarzenie litery z dźwiękiem bez pomyłek jest konieczne, aby móc w ogóle zacząć prawidłową syntezę sylab i słów. Plastelina jest wspaniałą pomocą, którą dzieci z dysleksją uwielbiają. Praca z nią redukuje napięcia mięśniowe, jest twórcza, a dzieci, które własnoręcznie tworzą alfabet (czasem po raz pierwszy w życiu), mają poczucie sprawczości związane z literami i czytaniem. Również nauka trudnych, polskich dwuznaków staje się zabawna i przyjemna dzięki tej technice.

3. Zmiana technik czytania

Istnieje kilka sposobów, które pozwalają osobom z dysleksją przejść od sylabizowania, zgadywania i przekręcania słów do czytania całościowego. Czytanie stopniowo staje się poprawne, coraz płynniejsze, z właściwą intonacją, prawidłowym oddechem i z uwzględnianiem znaków interpunkcyjnych. Podczas naszej wspólnej pracy kładę największy nacisk na to, aby dziecko przeszło od „prześlizgiwania się” po słowach i ich zgadywaniu oraz od artykulacji do świadomej fonetyzacji wewnętrznej, dającej całkowitą kontrolę nad czytanym tekstem.

4. Tworzenie modeli do słów pułapek

Dla wielu dzieci i dorosłych z dysleksją słowa, które nie mają obrazu (mają charakter abstrakcyjny) sprawiają wielką trudność. Może to być trudność wiązana zarówno z poprawnym odczytaniem tego słowa, jak i zrozumieniem go i, co się z tym wiąże, ze zrozumieniem całego zdania. Dlatego na zajęciach „rozbrajamy” takie słowa, czyli uczeń wykleja do nich model i uczy się tego słowa. Ćwiczenie pomaga w rozumieniu czytanego tekstu, poszerzaniu słownictwa biernego i czynnego, wpływa również na poprawność wypowiedzi ustnych i pisemnych.

5. Trening rozumienia

Oprócz budowania modeli do słów pułapek jest jeszcze kilka innych sposobów, które stopniowo pogłębiają rozumienie czytanego tekstu. Należą do nich rozbijanie tekstów na małe fragmenty, wizualizacja, parafrazowanie, rozpoznawanie przyczyn i skutków czy poszerzanie słownictwa. U niektórych dzieci potrzebne jest tylko wytrenowanie koncentracji, aby rozumiały to, co czytają. Natomiast inne będą potrzebowały kilku zróżnicowanych sposobów.

Zobacz efekty moich podopiecznych

ORGANIZACJA ZAJĘĆ

✅ 20 spotkań/zajęć ze mną przez 12-miesięcy, podczas których uczę dziecko i rodzica metodologii czytania przeznaczonej dla dziecka z dysleksją.
✅ Każde spotkanie trwa ok. 1 h.
✅ Każde kolejne spotkanie odbywa się po osiągnięciu przez dziecko celu z poprzedniego spotkania, najczęściej raz w tygodniu lub co dwa tygodnie.
✅ Masz dostęp do wszystkich kursów video na mojej platformie, które będą wsparciem dla zmian, które chcecie osiągnąć.
✅ W spotkaniach uczestniczy dziecko i rodzic (wyjątkiem jest mentoring dla rodzica związany z budowaniem motywacji).

Kto odniesie korzyść z 12-miesięcznego prowadzenia?

✅ dzieci i młodzież, która chce współpracować ze mną i rodzicem (opiekunem) w celu poprawy swoich umiejętności czytania, czyli ma świadomość, że czytanie jest ważne i jest w stanie aktywnie zaangażować się w proces;
✅ dzieci, które nie potrafią poprawnie i ze zrozumieniem czytać;
✅ dzieci, które mają problemy ze skupieniem.

Problemy edukacyjne, które pomagam „rozbroić”:

✅ nauka czytania dla dyslektyków;
✅ nauka czytelnego pisania dla dzieci z dysgrafią;
✅ nauka koncentracji i zapamiętywania;
✅ budowanie motywacji dziecka do nauki (pracuje tylko rodzic);
✅ planowanie nauki;
✅ trening rozumienia czytanego tekstu;
✅ poszerzanie słownictwa biernego i czynnego.

Koszt: 3500 zł

Nauka czytania w domu to świetny sposób, aby wspierać rozwój Twojego dziecka. Interaktywne ćwiczenia, oparte na pracy na wszystkich zmysłach, wzmacniają zdolności poznawcze Twojego dziecka, a także pomagają bardzo skutecznie w rozwijaniu umiejętności czytania u dziecka z dysleksją.

Dołącz do mnie już dziś – zapraszam na bezpłatną konsultację telefoniczną: tel. 502 905 754 lub on-line.

Uśmiechnięta kobieta w słuchawkach, z książką.


Agnieszka Łubkowska

trener zdolności poznawczych
terapeuta
autorka książek edukacyjnych i kursów
certyfikowany coach ICF